امروزه زندگی پر از ازدحام شهری ، برنامه های تلوزیونی ، بازیهای کامپیوتری و اسباب بازیهای الکترونیکی ، کودکان را از لذت لمس طبیعت و در کنار حیوانات بودن محروم ساخته است.

رابطه کودکان با حیوانات،همیشه صمیمی،عمیق و بی غل و غش بوده است. هیچ پدر و مادری در این دنیا وجود ندارد که نخواهد فرزندش نسبت به زیبایی،نیکی و مهربانی حساس باشد. بودن در کنار حیوانات به کودکان می آموزد تا مهر و عاطفه خود را بی هیچ قید و شرطی به موجود دیگری ببخشند. از او مراقبت کنند و حس مسئولیت پذیری را در خود شکوفا کنند.

یقین بدانید که هیچ اسباب بازی الکترونیکی یا بازی کامپیوتری نمی تواند مثل یک موجود زنده،شخصیت کودک شما را شکل دهد.


به جرات می توان گفت، از میان تمامی حیوانات ، تنها حیوانی که در خاطره کودکی ما ، تصویری از شکوه و قدرت،آزادی و وقار،مهربانی و صمیمیت از خود به یادگار گذاشته،اسب است.


اغلب ما،در دنیای صمیمانه کودکی های خود،اسبی شده ایم با شکوه و گریز پا،که در دشتها از سویی به سوی دیگر تاخته ایم و به قول روزهای کودکی،پیتیکو پیتیکو کرده ایم.


فرصت بودن در کنار این موجود بی نظیر و دوست داشتنی برای بسیاری از ما تنها در خواب و رویا بود و هیچ گاه شرایطی مهیا نگردید تا حتی برای ساعاتی بتوانیم درکنار این تابلوی بی نقص الهی،روح خود را تازه کنیم.

اما چرا اسب :

تصور می کنید چه چیز باعث می شود تا از میان تمام حیوانات ،اسب در مرکز توجه کودک ما قرار بگیرد؟ آیا قدرت و زیبایی یک اسب است که او را به محبوبترین حیوان در نزد بچه ها مبدل می کند یا لذت داشتن یک دوست 1/5 متری آرام و مهربان؟


دلایل زیادی وجود دارد تا ما را مصمم کند کودک خود را وارد دنیای شگفت و بی نظیر اسبها کنیم.
افرادی که با اسب سر و کار نداشته اند،از ورزش سوارکاری تنها به عنوان یک ورزش گران قیمت یاد می کنند اما حقیقت این ورزش چیزی فراتر از پول و مادیات است. اگر تنها برای بک بار این حیوان دوشت داشتنی را از نزدیک دیده باشید و لذت سواری را چشیده باشید، به خوبی واقفید که هیچ ورزش یا فعالیت دیگری همانند سوارکاریو بودن در کنار اسب ، روح را به آرامش و سبکی نمی رساند.
بدونه شک ، سوارکاری ورزش و تفریحی بی همتاست ، اما مزایای دیگری وجود دارد که به صورت ذاتی با روح ما پیوند می خورد.

بزرگترین هدیه ای که بودن در کنار این موجود به ما ارزانی می کند،رشد معنوی و روحی است.

برای کودکان ما،نگهداری و مراقبت از یک اسب، یک فعالیت بدنی ماسب قلمداد می شود. از این طریق نگرانی های ما در رابطه با اضافه وزن و مشکلات ناشی از چاقی به کلی برطرف خواهد شد.

بودن بچه ها در محیط خارج از خانه و در فضایی پاک و طبیعی،این امکان را آنها می دهد تا شادمانی روح خود را شکوفا کنند و به تقویت نیروهای احساسی خود بپردازند.

سوارکاری،تعادل روح و جسم فرزند ما را به دنبال خواهد داشت.

 اعتماد به نفس و داشتن یک روحیه مستقل از ویژه گی های بارز کودکانیست که در کنار اسب به فعالیت و ورزش مشغولند.

کودک با آموختن تکنیک های مراقبت از اسب، می آموزد تا چگونه با مسائل روبرو شود و در مقابل شرایط مختلف از خود واکنش نشان دهد.

کار گروهی باعث تقویت حس همکاری،ارتباط،رهبری و نظارتی کودک می شود.
مراقبت از یک موجود زنده ، هر لحظه او را با چالشی جدید روبرو خواهد ساخت و ذهن او پیوسته در تلاش خواهد بود تا پاسخی برای چراهای پیش رو بیابد. برانگیختن حس کنجکاوی ، همراه با تعهدی که کودک نسبت به اسب خود احساس می کند، کودک را بر آن می دارد تا بیاموزد که همیشه بهترین راه را انتخاب کند و نه ساده ترین و سطحی ترین راه را.
امروزه در بسیاری از کشورها ،شیوه های خاص اسب درمانی برای بهبود بیماریهای حرکتی و روحی کودکان به صورت علمی و جدی پیگیری می شود و نتایج پژوهشها نشان دهنده پیشرفت چشمگیر این دسته از کودکان است.
اینها گوشه ای از دلایلی است که باعث می شود ، اسب و سوارکاری به بهترین گزینه آموزشی-ورزشی-تفریحی کودک ما تبدیل شود.

و اما لازمه رسیدن به تمامی هدف های ذکر شده، وجود مرکزی مطمئن است که با داشتن کلیه امکانات لازم،شرایط مطلوب و ایده آلی را در اختیار کودک شما قرار دهد تا بتواند در محیطی امن و سالم ، به یادگیری پراخته و شخصیت و روح خود را پرورش دهد.

باشگاه  پارادایس، با هدف آموزش اصولی و پایه ای ورزش سوارکاری به کودکان،پس از مدت ها تحقیق و پژوهش در این زمینه،افتخار دارد تا آمادگی خود را برای ارائه برنامه ها و خدمات کامل و جامع آموزشی،به کلیه مراکزمرتبط با کودکان اعلام دارد.
این مجموعه ،با مهیا کردن کلیه شرایط و امکانات لازم ،جهت آموزش کودکان،از جمله فضای سبز مناسب در محیطی کاملا سالم و طبیعی، اسبهای مخصوص سواری کودکان " اسبچه خزر" برای اولین باردر سطح استان اصفهان، اقدام به برگزاری دوره های آموزشی ویژه مقاطع سنی 4 تا 8 سال نموده است که در ذیل شما با گوشه ای از این برنامه ها آشنا خواهید شد:

-- برنامه های تفریحی - آموزشی کوتاه مدت:
 * حضور در باشگاه
بازدید از اصطبل ها
آشنایی با اسب و محیط زندگی اسب
آشنایی با نحوه مراقبت از اسب
بچه ها با حضور درمحیط باشگاه ، ضمن لذت بردن از محیط طبیعی و فضای سرشار از طراوت باشگاه ، با محیط زندگی اسب آشنا خواهند شد و مطالبی درباره چگونگی زندگی این حیوان خواهند آموخت. همچنین از نزدیک نحوه مراقبت ازیک اسب را خواهند دید.

2- برنامه های آموزشی- تفریحی میان مدت "دوره ای"
تور کامل بازدید از باشگاه شامل:
حضور در محوطه داخلی و فضای سبز باشگاه
بازدید از اصطبل ها
معرفی اسبها و آشنایی با زندگی اسبها
سوارکاری تفریحی

3- برنامه های آموزشی - تفریحی بلند مدت:
این برنامه ها با توجه به گروه سنی سوارکاران شامل موارد زیر می باشد:

سنین 4 تا 6 سال : برنامه های تئوری آموزشی شامل سرگرمی های مربوط به اسب ، نقاشی - فعالیت های گروهی مرتبط با اسب - آشنایی با واسائل ایمنی - آشنایی با تیمار و مراقبت از اسب- آموزش سوارکاری پایه شامل قدم - نرمش و باریهای اسبی.

سنین 6 تا 8 سال :
برنامه های تئوری آموزشی شامل سرگرمی های مربوط به اسب ، نقاشی - فعالیت های گروهی مرتبط با اسب - آشنایی با واسائل ایمنی - آشنایی با تیمار و مراقبت از اسب- آموزش سوارکاری شامل قدم - نرمش و باریهای اسبی.کار در لنژ - یورتمه - حرکات اصلاحی

سنین 8 تا 11 سال:
 برنامه های تئوری آموزشی شامل سرگرمی های مربوط به اسب ، نقاشی - فعالیت های گروهی مرتبط با اسب - آشنایی با واسائل ایمنی - آشنایی با تیمار و مراقبت از اسب- آموزش سوارکاری شامل قدم - نرمش کار در لنژ - یورتمه - حرکات اصلاحی - تقویت مهارتهای انعطافی - استعداد یابی