اسبها چقدر عمر می کنند؟

پیشرفت های علم پزشکی و داروسازی باعث افزایش طول عمر اسب ها شده است، همانطور که طول عمر ما انسان ها را هم بیشتر کرده است.

در یک نظرسنجی از افراد پرسیده شد پیرترین اسبی که می شناسند چند سالش است. معلوم شد که اگر خوب از اسب مراقبت شود حتما بالای 30 سال عمر می کند. عمر متوسط اسب بین 28 تا 33 سال است، اما خیلی از اسب ها خیلی بیشتر از این عمر می کنند. به نظر می رسد پونی ها عمر طولانی تری دارند. خیلی از پونی ها بعد از 30 سالگی هنوز به کارهای عادی شان ادامه می دهند. بعضی از پونی ها بالای 40 سال هم عمر می کنند. یکی از پیرترین اسب هایی که نامش ثبت شده، 52 سال عمر کرد.

در حال حاضر پیرترین اسب زنده در دنیا اسبی به نام شاین است که در آستانه 52 سالگی قرار دارد. توضیحات مربط به این اسب را می توانید اینجا بخوانید.

نژادهای اسبی که جثه بزرگی دارند عمرشان کمتر از نژادهای ریزجثه مثل اسب عرب است. البته استثنا همیشه وجود دارد.

خیلی از افراد این تجربه را دارند که با مراقبت درست، اسبشان در سنین بالا هم سالم و سرحال بوده است. تغذیه درست، مراقبت از دندان ها و سم اسب و مراقبت کلی از او می تواند اسب را سالها سر پا نگه دارد.

سن اسب

نشانه های پیری اسب کدامند؟

از کجا باید بفهمیم یک اسب پیر است یا جوان؟ خب، نشانه های بالا رفتن سن در همه اسبها دقیقا یکسان نیست و این موضوع بستگی به نژاد و ژنتیک و همچنین نحوه مراقبت از اسب در طول زندگیش دارد.

در کل، اسب ها بعد از 15 سالگی مسن در نظر گرفته می شوند. اما این یک اصل کلی است و نمی شود آن را به همه اسبها تعمیم داد. خیلی از اسبا بعد از 20 سالگی هنوز هم جوان و شادابند و حتی در این سن در سابقات شرکت می کنند.

بعضی از نشانه های بالا رفتن سن در اسب از این قرارند:

•    دور چشم و پوزه اسب هایی که خیلی سنشان بالاست موهای خاکستری در می آید.

•    پوست اسب در سنین بالا شُل تر می شود و مو/ پوستش حالت زمختی پیدا می کند.

•    اسب پیر نامنظم تر راه می رود، چون عضلات و مفاصلش ضعیف تر می شود.

•    زخم ها و خراش های جزئی اسب در سن بالا دیرتر خوب می شود.

•     اشتهای اسب در سنین بالا تغییر پیدا می کند.

•    دندانهای جلوی اسب مسن بلندتر و دندانهای عقبی اش کوتاهتر از حد طبیعی می شود یا حتی از بین می رود.

•    پشت اسب پیر گود می افتد.

•    دور چشم اسب در سنین بالا گود می شود.

•    اسب مسن انرژی کمتری در مقایسه با اسب جوان دارد.

سن اسب

مقایسه سن اسب و سن انسان

پژوهش هایی در سال 2003 توسط دامپزشکان اسب منتشر شد که سن اسب را با انسان مقایسه می کرد. جدولی که در ادامه آمده است، نتایج این پژوهش ها را نشان می دهد. یادآوری این نکته اهمیت دارد که عوامل متعددی روی پیری اسب تاثیر دارد، از جمله مراقبت، اندازه جثه، ژنتیک و سلامت عمومی – درست مثل انسان. به خاطر همین، مقایسه دقیق سن اسب و انسان کار آسانی نیست.

این یکی از دهها جدولی است که سن اسب را در مقایسه با سن انسان نشان می دهد. در این جدول، سن اسب زیر یک سال واقعا با انسان قابل مقایسه نبوده است. بچه انسان بیشتر از یک سال وقت می خواهد تا بتواند راه رفتن را شروع کند، اما کره اسب در عرض یک ساعت بعد از تولدش راه می افتد! نوزاد انسان بعد از شش ماه می تواند خوردن غذاهای جامد را شروع کند، اما کره اسب بعد از چند هفته یا حتی چند روز، در خوردن علف از مادرش تقلید می کند. در کل رشد کره اسب از همه نظر سریع تر از نوزاد انسان است.

با اینکه این جدول نشان می دهد کره اسب در یک سالگی معادل بچه انسان در شش سالگی است، اما این فقط یک برآورد ساده است. بچه انسان در شش سالگی نمی تواند مثل اسب یک ساله خودش غذای خودش را تامین کند یا وارد اجتماع شود و از خودش مراقبت کند.

با این حال، قایسه سن اسبتان با انسان می تواند جالب باشد، با در نظر داشتن اینکه این مقایسه لزوما صد در صد درست نیست.

سن اسب و انسان